Hoppa till sidans innehåll

3 Silver och 3 Brons under Beach-SM veckan

08 AUG 2022 17:23
32 lagstarter och 6 medaljer i årests Beach-SM vecka på Tylösand. Silvermedaljer till våra ungdomar Melker Nordin, Lucas Olanders och Valdemar Mjörnheim. Bronsmedaljer till Veteranerna Per Mjörnheim och Peter Barmyr
  • Uppdaterad: 08 AUG 2022 17:23

Årets Beachvecka i Tylösand hade ovanligt bra väder även om det blåste lite väl mycket några dagar. Vi ställde upp med spelare i 32 lag detta år och lyckades nå pallen i hela 6 klasser.
I SM för herrar för herrar deltag vi med 5 lag
Bäst gick det för Melker Nordin tillsammans med Svante Fridström (Sollentuna) som placerade sig på 17:e plats
17: Melker Nordin/Svante Fridström (Sollentuna)
33: Alfred Mjörnheim/Mattias Haparanta (08 Beach)
33: Ossian Öhman/Manne Welin (Göteborg)
33: Albin Hedberg/Jonathan Rosman (Göteborg)
33: Tauna Dahlin/Eero Odevall (08 Beach)
I Mixed-SM för Seniorer deltog vi också med 5 lag och nådde fram till 2 fina 5:e placeringar.
5: Alfred Mjörnheim/Kersine Olsson (Slow Down)
5: Pavle Cani/Anna Rosell (08 Beach)
17: Tauno Dahlin/Maria Ersoy (08 Beach)
25: Sandra Dahlin/Simon Hollstedt (Beachbrothers)
37 Eivind Stenström/Tanja Peltoarvo (08 Beach)
Junior-SM hade endast ett Södertelge lag
9: Isak Björnsjö/Fabian Olanders

Tre silvermedaljer togs hem i Ungdomsklasserna
U19 pojkar
SILVER: Melker Nordin/Svante Fridström (Sollentuna)
5: Fabian Olanders/Gustav Mjörnheim
9: Isak Björnsjö/Alex Jonsson
9: Dario Dumancic/Oliver Saxlund (Solna)
17: Benjamin Blommé/Lucas Olanders
U18 pojkar
4: Dario Dumancic/Lukas Morancy (Habo)
5: Lucas Olanders/Valdemar Mjörnheim
5: Benjamin Blommé/Hjalmar Haldorsson (Fyrishov)
U17 pojkar
SILVER: Lucas Olanders/Valdemar Mjörnheim
5: Alex Jonsson/Felix Holmqvist (Hästhagen)
U16 Mästerskapet Flickor
6: Vanessa Zivina/Saga Manole
U16 Mästerskapet pojkar
SILVER: Valdemar Mjörnheim/Teddie Almblad Engvall (Slow Down)
16: Eoin Ryan Balkeståhl/Elias Khan
U15 Mästerskapet Flickor
5: Saga Manole/Olivia Ardenfors
15: Olivia Kristiansson/Tilda Bjarn
U15 Mästerskapet Pojkar
7: Eoin Ryan Balkeståhl/Elias Kahn

I Veteranklasserna deltog vi i 5 klasser och tag hem 3 bronsmedaljer
35+ Damer
10 Sandra Dahlin/Jenny Holstedt (Beachbrothers)
H45+ Herrar
9: Peter Barmyr/Staffan Äng (08 Beach)
H50+ Herrar
BRONS: Peter Barmyr/Staffan Äng (08 Beach)
H55+ Herrar
BRONS: Peter Barmyr/Ale Lörstand (Danderyd)
H60+ Herrar
BRONS: Per Mjörnheim/Karl-Otto Wahlström (Helsingborg)

U19-SM Pojk
U19-SM Silver till Melker Nordin och Svante Fridström (Sollentuna)

U17-SM Pojkar
U17-SM Silver till Lucas Olander och Valdemar Mjörnheim

U16 Mästerskapet Pojk

U16 Mästerskapet Silver till Valdemar Mjörnheim och Teddie Almblad Engvall (Slow Down)

H50+

H50+ Brons till Peter Barmyr och Staffan Äng (08 Beach)

H55´+

H55+ Brons till Peter Barmyr och Ale Lörstrand (Danderyd)

H60+

H60+ Brons till Per Mjörnheim/Karl-Otto Wahlström (Helsingborg)


E-post: Adressen Gömd


banderoll 
serieportalen

Webshop



     Behöver du vård,
ring Ronna vårdcentral
          0855025060




 

Hitta rätt Casino med
Casino 
Wings

Postadress:
Södertelge VBK - Volleyboll
Telgehusvägen 2
15250 Södertälje

Kontakt:
Tel: 0855068900, 0855060279
E-post: sodertelgevolley@tel...

Se all info

 Sportringen Q-Corner Craft

LT_logo_clean

 10557429_673379189411544_3150345546263348843_n